مشاهده اخبارتاریخ درج : دوشنبه سيزدهم آذر 1396

لباسها تا ۳ سال آينده خودشان سرد و گرم مي شوند

 به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از  تک کرانچ، به زودي لباس هايي به بازار مي آيند که مي توانند صاحب خود را با توجه به وضعيت هوا، گرم يا سرد کنند.

 دانشمندان کپسول کوچکي ساخته اند که قابليت جذب و آزاد کردن گرما را دارد. اين کپسول ها را مي توان به طور دائم به فيبرهاي پارچه اي چسباند.

اين «کپسول هاي نانو» که هزاران بار کوچکتر  از  عرض موي انسان هستند از نشاسته و نوعي ماده موم مانند ساخته شده اند.

 در حقيقت نانوکپسول ها عملکرد عرق کردن در بدن انسان را تقليد مي کند. در اين فرايند عرق روي پوست انسان مقدار زيادي از گرما را جذب مي کند و بخار مي شود.

موم طوري طراحي شده تا در دماي بالاتر از بدن انسان آب شود. بنابراين گرما داخل پارچه مي ماند و صاحب لباس گرم مي ماند. از سوي ديگر هنگاميکه کاربر احساس خنکي مي کند، موم با آزاد کردن گرما  دوباره جامد مي شود.

محققان سازنده اين فناوري معتقدند ساخت آن به توليد طيف وسيع و نويني از لباس هاي ورزشي منجر مي شود که به طور فعال و هنگام دو کاربر را خنک مي کنند سپس در زمان توقف به آرامي بدن آنها را خنک مي کند.

دکتر کارلا سيلوا محقق ارشد مرکز نانو تکنولوژي و مواد هوشمند در پرتغال مي گويد: اين فناوري تا سه سال آينده وارد بازار مي شود. مي توان از اين فناوري براي لباس هاي ورزشي و غيره استفاده کرد. اين فناوري به خصوص براي افرادي که نمي توانند دماي بدن خود را کنترل کنند مانند کودکان و افراد سالمند بسيار مفيد است.منبع : خبرگزاري مهر


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------